Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reeksportni poslovi ". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

1.Oblici spoljnotrgovinskog prometa

Odredbama Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju precizno su utvrđeni posebni oblici ovog prometa i uslovi njegovog obavljanja.Tako je predviđeno da se uvoz opreme i drugih osnovnih sredstava,kao i materijala za izgradnju objekata,koji predstavljaju ulog stranog lica ili povećanje tog uloga,vrši slobodno tj. Bez kvantitativnih ograničenja

( kontigenti,dozvole ).

Zakonom je priznata kooperacija,kao poseban oblik spoljnotrgovinskog prometa,gde preduzeće i drugo pravno lice,u okviru svoje proizvodne delatnosti može sa stranim licem-proizvođačem,zaključiti ugovor o dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji na osnovu odobrenja Ministarstva za spoljnu trgovinu.

Odobrenje nadležnog ministarstva može se dati ako je ugovor zaključen u pismenom obliku,sa rokom trajanja najmanje od tri godine,ako je vrednost izvoza po tom ugovoru najmanje jednaka vrednosti uvoza i ako se razmenjuju reprodukcioni materijal,poluproizvodi,delovi sklopova,i gotovi proizvodi u slobodnoj proizvodnji,a radi specijalizacije te proizvodnje.Izvoz i uvoz robe vrši se slobodno,a plačanje i naplačivanje međusobnih isporuka,po ugovoru,saglasno Zakonu o deviznom poslovanju.

Kompezacione poslove u spoljnotrgovinskom poslovanju mogu da obavljaju preduzeća i druga pravna lica na osnovu odobrenja Ministarstva za spoljnu trgovinu.Zaključeni ugovori o izvozu robe i usluga naplačuju se uvozom robe i usluga u istoj vrednosti.Kompezacioni poslovi se odobravaju,po pravilu kada se izvoz u zemlje sa platno bilansnim teškoćama na može naplatiti u devizama ili se pak izvozom plaća uvoz energetckih i drugih sirovina i reprodukcionog materijala.

Izvoz i uvoz robe u okviru kompenzacionog posla vrši se u skladu sapropisanim oblicima uvoza i izvoza.

Odredbama Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju data je mogućnost obavljanja reeksportnih poslova pod određenim uslovima.Preduzeće ili drugo pravno lice može kupovati robu u inostranstvu radi prodaje u inostranstvu,a kupljenu i uvezenu,odnosno privremeno uvezenu robu,može ponovo izvoziti na osnovu odobrenja nadležnog organa.O reeksportnim poslovima biće više reči u sledećem izlaganju.

1.1. Pojam reeksportnih poslova

Pitanje reeksporta nailazi na brojne teorijske i praktične kontroverze u svetskoj javnosti. Neretko se reeksportovanje povezuje sa spekulativnim poslovima u spoljnoj trgovini. Budući da spadaju u specifičnu vrstu spoljnotrgovinskih poslova, reeksportni poslovi su podvrgnuti strožijem režimu od svih drugih spoljnotrgovinskih poslova. Slučaj reeksportovanja šećera u zemlje EU samo je dodatno aktuelizovao složenu problematiku koja se tiče reeksportovanja. Reeksportni poslovi predstavljaju ponovni izvoz robe koja je prethodno uvezena. Pritom treba naglasiti da se roba izvozi u neprerađenom obliku (prepakivanje, mešanje, i si. se ne smatra preradom robe). Za sam reeksport nije važno da li je uvezena roba, uvozno ocarinjena ili nije, tj. da li je ušla u domaće carinsko područje ili je bila smeštena u nekom vancarinskom području. Primaran uslov jeste da roba mora biti uvezena na teritoriju zemlje sa koje se vrši ponovni izvoz, koji nazivamo reeksportom. Prema tome, reeksportni poslovi se odvijaju uz učešče prodavca, kupca i posrednika (reeksportera). Pritom su svo troje učesnika devizni rezidenti različitih zemalja.

Brojni su razlozi zbog kojih se poslovni partneri odlučuju na reeksport kao vid međunarodnog poslovanja. Jedan od važnijih razloga jeste, svakako, razlika u cenama određenih roba s obzirom na područje gde se kupoprodaja obavlja. Ne treba zanemariti ni to da se reeksportnim poslovima vrši regulisanje spoljnotrgovinske razmene robnim listama. Robne liste su spiskovi robe koja će biti predmet razmene između zemalja ugovornica.

...

 

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!